A robotok, különösképpen az androidok (az emberekre mind megjelenésükben, mind viselkedésükben megszólalásig hasonlító szintetikus „élőlények”) már hosszú évtizedek óta kiapadhatatlan forrásai, ihletői számtalan irodalmi, vagy filmes műnek.
Ebbe a hosszú és izgalmas sorba illeszkedik be a fenti regény is, amelynek középpontjában egy android áll - nevezetesen Dotty -, aki egy olyan össztudományos csoport munkájának eredményeként jött létre, amelyben több tudományág képviselői vettek részt, többek között: szoftverfejlesztők, elektronikusok, pszichológusok, nyelvészek, orvosok, filozófusok.
Tényleg apait-anyait beleadtak az android létrehozásába, nem is csoda, hiszen 100 millió dollár a tét. Ennyit ajánl fel, ugyanis egy gazdag milliárdos, annak a kutatócsapatnak, amelyik a legjobb androidot állítja elő. A világon öt robot készül el, és mindegyiknek ugyanaz a küldetése: egy évet kell eltölteni egy iskolában anélkül, hogy „lebukna”. Hogy még izgalmasabb legyen a dolog, a robotok esetleges leleplezéséért 10 ezer dollár jutalmat ajánlanak fel.
A fentiekből jól látszik, hogy ugyancsak össze kell szednie magát Dottynak, ha ő akarja megnyerni a küldetést. A robotlány kalandos, vidám és gyakran izzasztó helyzetekben gazdag egy évét követhetjük nyomon.
Mert jóllehet külsejét tekintve teljesen emberi Dotty, de a viselkedése - finoman szólva - nem igazán. (Az egyik kedvenc részem, amikor szemetes híján egy üres postaládába - sajnos pont az egyik tanárának ládájába - gyömöszöli be a kutyaürüléket azzal a felkiáltással, hogy azt mindig fel kell szedni, és nem lehet az utcán hagyni!)
De ez még csak a kezdet, Dottynak köszönhetően lesz itt még iskolai WC-lázadás (milyen már az, hogy óra alatt nem lehet kikéredzkedni?), festmények meghamisítása (miért ne lehetne lemásolni egy Picasso képet és eladni?), illegális pénznyomtatás (miért ne lehetne így segíteni a barátainknak?), sőt még „valódi életmentés” is (melynek eredményeként már az első nap habban úszik az egész kémiai labor).
És valahogy mindig ki kell másznia a kellemetlen szituációkból, hiszen nem szabad lebuknia….
Vajon sikerül neki megnyernie a robotok közötti versenyt? Milyen hatással lesznek az emberi érzelmek egy számítógépes programra? Mi tesz minket emberré?
Ha kíváncsi vagy a válaszokra, akkor feltétlen olvasd el ezt az egyszerre kacagtató, ugyanakkor elgondolkodtató regényt.
Ajánlott korosztály 9-12 éves korig.
KÉRDÉS: Melyik tanárnak az oldalát törik fel Dotty-ék a társkereső oldalon?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.